Przedłużacze mieszkaniowe — cechy oraz wskazówki dotyczące wyboru

Posted on : by : Serwisant

Prawie każda osoba znalazła się w sytuacji, w której konieczne jest podłączenie jednego lub więcej urządzeń elektrycznych do sieci, ale w pobliżu nie ma gniazdka. Na ratunek przychodzi nie najbardziej zauważalny, ale bardzo ważny pomocnik domowy — przedłużacz.

Wraz ze wzrostem postępu technicznego liczba zelektryfikowanych urządzeń stale rośnie, ale liczba dostępnych gniazd w mieszkaniu lub prywatnym domu z reguły się nie zmienia. A przy zakupie nowego telewizora, czajnika elektrycznego, zmywarki należy pomyśleć o podłączeniu nowego asystenta do sieci.

Główne cechy przedłużaczy

Przedłużacz mieszkaniowy eldor24.pl/przedluzacze-mieszkaniowe/ posiada pewne cechy, które określają zakres jego zastosowania i ostateczną cenę. Istnieje kilka podstawowych cech, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie przedłużacza:

  • Maksymalne obciążenie, jakie może wytrzymać przedłużacz (mierzone w watach).
  • Długość przewodu.
  • Ilość gniazd.
  • Obecność uziemienia.

Maksymalne obciążenie przedłużacza wskazuje, jak mocne urządzenie może być do niego podłączone. Ten parametr producent wskazuje na obudowie urządzenia.

Przedłużacze mogą być małej mocy (do 1000 W), średniej mocy (do 2200 W) i dużej mocy (ponad 3500 w). Często producenci podają prąd znamionowy. Ta opcja pozwala podzielić przedłużacze na 3 grupy:

  • przedłużacze 6A (1 kW), przekrój rdzenia powinien wynosić co najmniej 0,75 mm2;
  • przedłużacze 10A (2kW), przekrój rdzenia powinien wynosić co najmniej 1 mm2;
  • przedłużacze 16A (3 kW), przekrój rdzenia powinien wynosić co najmniej 1,5 mm2.

Długość przewodu. Ten parametr przedłużacza różni się u różnych producentów i może wynosić od 1,5 m do 50 m.

Ilość gniazd. Ponownie liczba gniazd może wynosić od 1 do 6, w zależności od modelu. Im więcej gniazd, tym więcej urządzeń można podłączyć do określonego przedłużacza w tym samym czasie.

Obecność uziemienia. Styk uziemiający pomaga uniknąć porażenia prądem elektrycznym, jeśli urządzenie podłączone do przedłużacza jest uszkodzone.

Cechy wyboru przedłużacza mieszkaniowego

Przed wyborem/zakupem nowego przedłużacza należy odpowiedzieć na szereg następujących pytań:

Gdzie będzie stosowany przedłużacz – w domu i na stałe lub od czasu do czasu na ulicy. W pierwszej opcji należy wybrać przedłużacz wysokiej jakości, najlepiej z uziemieniem i przyciskiem włączania/wyłączania, a w drugiej można trochę zaoszczędzić.

Co będzie podłączone — ilość gniazd, z uziemieniem lub bez, jaka moc. Należy zaplanować, jakie urządzenia i ile z nich znajdzie się w przedłużaczu oraz jaka jest łączna moc urządzeń włączanych jednocześnie.

Jaka długość kabla jest potrzebna — przewód przedłużający nie powinien być rozciągnięty podczas użytkowania, jednak zbyt długi przewód może powodować pewne niedogodności.