monitory

Podstawowe cechy monitorów studyjnych do domu – na co zwrócić uwagę?

Posted on : by : Serwisant

Posiadanie odpowiednich monitorów studyjnych jest niezbędne w przypadku  budowy domowego studia nagrań a konieczne przy profesjonalnych pracach w studiach muzycznych. Pozwalają sprawić, że muzyka brzmi jak najlepiej, dają możliwość dokładnego odwzorowania nagranego dźwięku a przede wszystkim korzystając z nich nie ma konieczności stosowania innych ulepszeń oraz ubarwień dźwięku. Warto wybrać monitory dopasowane do potrzeb, ponieważ monitory studyjne mają duży wpływ na to jak ostatecznie będzie brzmiała muzyka czy konkretne nagranie dźwiękowe.

Monitory studyjne do domu – rodzaje

monitory

Monitory studyjne do domu dzielą się na aktywne oraz pasywne. Różnicą w tych dwóch typach jest posiadanie wzmacniacza, który posiadają monitory aktywne. W przypadku pasywnych koniecznym jest dokupienie osobnego wzmacniacza. Początkującym osobom polecane są monitory aktywne, ponieważ zamontowany w nich wzmacniacz jest dopasowany do konkretnego rodzaju głośników. Innymi ważnymi aspektami, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze monitorów studyjnych do domu są:

-odpowiednie dopasowanie monitorów do pomieszczenia. Do domowego studia nagrań idealnie sprawdzą się monitory bliskiego pola. Warto zwrócić uwagę na rozmiar głośników, im większy głośnik, tym większego pomieszczenia potrzebuje,

-materiał, z którego została wykonana obudowa (wyposażenie w bass reflex czy wybór obudowy zamkniętej),

-pasmo przenoszenia określające jaki zakres częstotliwości dźwięku posiadają monitory i jak skutecznie go odwzorowują,

-wyposażenie w różnego rodzaju dodatki np. korektory, filtry, systemy automatycznej kalibracji.