złączki elektryczne

Złączki elektryczne i ich przeznaczenie

Posted on : by : Serwisant

Złączki elektryczne i ich przeznaczenie

Aby stworzyć prawidłowo działającą i funkcjonalną instalację elektryczną potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Dobrze, aby montażysta był również zaznajomiony z narzędziami oraz istniejącymi rozwiązaniami. Nie można w tym przypadku pominąć kluczowej roli, jaką pełnią złączki elektryczne. Dziś w szczególności używa się złączek zaciskowych, choć nadal dostępne są starszego typu kostki śrubowe. Jeśli chodzi o zaciski, liderem na rynku są z pewnością złączki Wago. Wiąże się to z ich łatwym montażem, płynnością pracy, brakiem awarii oraz szerokimi możliwościami zastosowania. Dzięki nim możliwe jest łączenie dwóch odcinków przewodów elektrycznych. Producent oferuje rozwiązania jedno i wielotorowe.

Uniwersalny charakter szybkozłączek Wago

W przypadku złączek zaciskowych ogromne znaczenie ma fakt, iż nie trzeba do ich montażu używać fachowych narzędzi czy też sprawdzać poprawności ich działania. Złączki Wago to bez wątpienia przyjazny, szybki oraz nowoczesny sposób łączenia przewodów elektrycznych. Zaciski sprężynowe tej marki niezawodnie sprawdzają się na wielu polach. Można je zastosować do kabli o różnych przekrojach. Dają możliwość łączenia pojedynczych drutów oraz całych wiązek kabli. Prostota montażu ogranicza się do odciągnięcia dźwigni, umieszczenia wewnątrz końcówki przewodu i ponownego opuszczenia dźwigni. Ponadto dzięki przezroczystej obudowie złączek Wago można z łatwością zweryfikować czy kable w zaciskach są prawidłowo zainstalowane.

złączki elektryczne

Rodzaje złączek Wago pod względem zastosowania:

  • Złączka Micro – stosowana do puszek instalacyjnych w niskonapięciowych obudowach. Służy do łączenia przewodów miedzianych jednodrutowych o przekroju 0,6-0,8mm²
  • Złączka Compact – dedykowana do puszek  instalacyjnych, dostępna w różnych kolorach (dla czytelnego pogrupowania przewodów), łączy się nią kable o przekroju 0,5-2,5mm²
  • Złączka oświetleniowa i serwisowa – łączy przewody jednodrutowe i linkowe o przekroju od 0,08mm² do znamionowego
  • Złączka instalacyjna – dzięki niej można połączyć każdy rodzaj kabli (również jednocześnie)
  • Złączka Micro – znajduje zastosowanie w układach elektrycznych i najczęściej używa się jej na stosunkowo niewielkich powierzchniach.

Bezawaryjność oraz wielość rozwiązań, jakie dają złączki Wago sprawia, że klienci chętnie po nie sięgają. Z powodzeniem zdają egzamin w takich branżach jak elektryka, motoryzacja, przemysł maszynowy oraz w firmach czy prywatnych domach. Można je stosować w puszkach instalacyjnych, różnego typu rozdzielniach, do łączenia przewodów oraz montowania oświetlenia.