kalibrator monitora

Co to jest kalibrator monitora?

Posted on : by : Serwisant

Kalibrator monitora to urządzenie służące do ustawiania sposobu, w jaki monitor odwzorowuje barwy. Dzięki kalibratorowi kolory wyświetlane na monitorze są takie, jakie powinny – po odpowiednim ustawieniu biel nie jest ani zbyt zielona, ani zbyt niebieska, a pomarańczowy nie ma malinowych tonów. Warto wiedzieć, iż proces kalibracji monitora jest prosty i zajmuje tylko kilkanaście minut.

Najlepsze kalibratory monitora

Podczas wyboru tego rodzaju urządzenia warto zwracać uwagę nie tylko na to, czy są one popularne, ale także na jakość i parametry danego urządzenia. Dobrymi pod kątem jakości, a zarazem budżetowymi kalibratorami są modele od firmy Datacolor. Można wyróżnić tutaj takie modele, jak na przykład Spyder5Pro, czy też Spyder5Express. Niektóre z nich są stworzone z myślą o fotografach laikach, ale sprawdzą się także w przypadku nieco bardziej zaawansowanych amatorów. Dzięki kalibratorowi z tej półki można wykonać profil kolorystyczny, dzięki któremu wyświetlane kolory na monitorze były takie same jak te otrzymywane na wydrukach.

Jeszcze więcej opcji 

Oczywiście to samo, a mianowicie możliwość wykonywania profili kolorystycznych mogą zaoferować również produkty droższe, jednakże w ich przypadku użytkownik ma do dyspozycji także wiele innych funkcji, które sprawdzają się przede wszystkim w przypadku osób profesjonalnie zajmujących się grafiką, montowaniem filmów, czy też obrabianiem zdjęć. Warto wspomnieć tutaj o regulacji jasności monitora na podstawie oświetlenia, przy którym się pracuje.