tablet graficzny

Jak wybrać tablet graficzny?

Posted on : by : Serwisant

Tablet graficzny to urządzenie wykorzystywane głównie do postprodukcji zdjęć oraz tworzenia grafik. W związku z tym znajduje zastosowanie szczególnie wśród architektów, techników, kartografów, projektantów, inżynierów ,grafików, fotografów czy artystów. Znacznie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków, gwarantując jednocześnie doskonałą precyzję rysunku oraz funkcjonalne rozwiązania.

Tablet graficzny – czym kierować się przy zakupach?

Planując zakup tabletu, warto wziąć pod uwagę jego podstawowe parametry techniczne, w tym takie jak:

  • rozmiar – odnosi się do aktywnego pola roboczego. Wyróżnia się modele od małych do wielkich. Pierwsze znajdują zastosowanie do obróbki fotografii, drugie do rysowania, malowania czy tworzenia map,
  • rozdzielczość – odnosi się do liczby linii na cal (lpi). Większa rozdzielczość oznacza lepszą jakość obrazu. Należy ją dopasować do rozdzielczości monitora. 
  • rodzaj oprogramowania,
  • kompatybilność urządzenia z wybranymi systemami operacyjnymi – Windows, Mac OS, Android
  • dodatkowe funkcje np. klawisze, pokrętła funkcyjne.

Tablet graficzny i dodatki

Decydując się na tablet graficznynależy uwzględnić również wskaźnik, który ma decydujący wpływ na komfort pracy. Jego działanie opiera się na polu magnetycznym. W związku z tym nie trzeba bezpośrednio dotykać nim ekranu monitora. Jego najważniejsze parametry to: czułość, funkcja rozpoznawania kąta nachylenia, wysokość odczytu, nacisk końcówki. Niektórzy producenci oferują również dodatkowe udogodnienia wskaźnika.