Jak wybrać czajnik dla naszej rodziny?

Posted on : by : Serwisant

Aby codzienne użytkowanie czajnika było bezpieczne i komfortowe, nad jego wyborem powinniśmy skupić się ze szczególną uwagą. Używamy go każdego dnia, w związku z czym istotne jest, by dostosować go do potrzeb naszej rodziny.

Oprócz funkcji typowo praktycznej, czajniki mogą stanowić świetną ozdobę naszej kuchni (np. czajnik emaliowany). Ułatwiając sobie wybór, należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

Gaz, czy indukcja?

W naszych domach coraz rzadziej stosujemy kuchnie gazowe. W praktycznie każdym nowym mieszkaniu spotykamy się z technologią indukcyjną.

Na szczęście nie ogranicza nas to w wyborze czajnika, ponieważ możemy spotkać czajnik na gaz cechujący się nowoczesnym wyglądem, a także czajnik na indukcję wyglądający bardzo klasycznie.

Odpowiednia pojemność

Jest ona uzależniona od liczebności naszej rodziny. Zakłada się, że odpowiednia jest pojemność 1,7l na 5 osób. W sklepach spotkamy się z czajnikami mającymi od 400ml do nawet 3l.

Czajnik nie powinien być oczywiście zbyt mały, ale również zbyt duży nie jest dobrym wyborem, ponieważ wiąże się z dłuższym oczekiwaniem na zagotowanie wody, a więc również w większym zużyciem energii.

Inne ważne elementy czajnika

Przed zakupem sprawdźmy, czy uchwyt jest solidny i pozwala na wygodne i bezpieczne przenoszenie czajnika z gorącą wodą. Jeśli jest poprowadzony zbyt blisko samego czajnika, bardzo możliwe, że podczas gotowania wody będzie się zbyt nagrzewał, uniemożliwiając bezpośredni dotyk dłonią.

Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest czajnik z wbudowanym gwizdkiem. Wówczas jego nałożenie i zdjęcie wymaga jedynie delikatnego ruchu kciukiem, dzięki czemu nasze dłonie nie są narażone na gorącą parę wodną.