bęben

Jak grać na djembe i w jaki sposób działa ten instrument?

Posted on : by : Serwisant

Coraz więcej miłośników muzyki zwraca się do instrumentów etnicznych, zwłaszcza tych pochodzących z kontynentu afrykańskiego. Cechują się one wyjątkowym brzmieniem, a wiele z nich ma także ogromne znaczenie kulturowe i religijne. Warto, chociażby spojrzeć na bębny djembe, które są wyjątkowym instrumentem nawet dla rdzennych mieszkańców Afryki. Wielu Europejczyków, w tym Polaków, ekscytuje się każdym ich aspektem i zaczyna naukę gry. Wbrew pozorom jest ona bardzo prosta, jednak dźwięki wydawane przez bęben djembe są inne niż u wszystkich instrumentów perkusyjnych.

Gra na bębnie djembe

bęben

W przeciwieństwie do wielu narzędzi muzycznych, do gry na bębnach djembe (dostępne online) wystarczą gołe dłonie. Cała technika polega na ułożeniu rąk na kształt litery V na skórzanej powierzchni instrumentu i uderzaniu w nią dłońmi. W zależności od tego czy uderzy się w membranę otwartą dłonią, ze zgiętymi palcami, czy też ułoży się dłoń w konkretny kształt przed uderzeniem można uzyskać zupełnie inny dźwięk, a profesjonaliści znają ich ponad dwadzieścia. W większości przypadków używa się jednak tylko trzech z nich: basu, openu i slapu.

Skąd biorą się wyjątkowe dźwięki djembe?

To jak niepowtarzalne jest brzmienie bębna djembe jest zasługą tego, że wygrywane na nim dźwięki wydobywają się nie z górnej części instrumentu, ale z wydrążenia na jego spodzie. Cienka skóra zwierzęca po uderzeniu dłoni przenosi dźwięk przez całą wysokość instrumentu, a dzięki licznym wgłębieniom i nierównościom powstałym przy ręcznej obróbce drewna nabiera on wyjątkowego charakteru. Dlatego każdy muzyk musi pamiętać, żeby jego djembe nie stał sztywno na podłodze, ale był delikatnie uniesiony.