Gubią się i psują – jak zapanować nad pilotami do telewizorów?

Posted on : by : Serwisant

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie telewizor, czy inny sprzęt audio-video bez dedykowanego pilota. Wiele z tych urządzeń ma chociaż podstawowe przyciski do obsługi najważniejszych funkcji, jednak w sporej liczbie przypadków, więcej możemy zdziałać używając pilota.

Wciąż się lubią gubić

Piloty do TV (https://www.emanta.pl/piloty-do-tv) to jedne z najczęściej gubiących się przedmiotów w domach. Podstawowym popełnianym tu błędem jest to, że bezwiednie bierzemy pilota ze sobą idąc zrobić sobie herbaty, czy odbierając telefon, gdy skupiamy się przede wszystkim na rozmowie.

Tutaj rada jest tylko jedna: wyrobić w sobie przyzwyczajenie pozostawiania pilota w konkretnym miejscu. Może to być jedno, dwa lub maksymalnie trzy stałe miejsca, do których skierujemy swe kroki, szukając pilota do TV.

Awarie pilotów

Pilot do TV nagle przestaje działać jak należy lub totalnie. Pierwsze, co należy sprawdzić to to, czy po prostu nie wyczerpały się baterie.

Druga sprawa, to sprawdzenie, czy pilot wysyła wiązkę podczerwieni, bo zazwyczaj właśnie tak wchodzi w integrację z telewizorem. Jak to zrobić? Jest na to prosty sposób. Można użyć do tego aparatu fotograficznego lub aplikacji fotograficznej. Uruchamiamy urządzenie i celujemy pilotem w obiektyw. W chwili przyciśnięcia któregokolwiek przycisku na pilocie, na wyświetlaczu telefonu lub aparatu powinno być widoczne chwilowe światełko emitowane przez nadajnik pilota.

Jeśli winne nie są baterie, a pilot działa, warto sprawdzić, czy na telewizor nie pada zbyt silne światło z jakiegokolwiek źródła – może ono rozpraszać sygnał z pilota. Wystarczy źródło światła usunąć i na chwilę wyłączyć telewizor z kontaktu.