Procesory – kupować nowe czy używane?

Posted on : by : Serwisant

Komputery to maszyny, które niezbędne są i w domu, i w pracy, a w wielu domach znajduje się więcej niż jeden. Prędzej czy później przychodzi taki moment, że komputery trzeba rozbudować lub zbudować nowy od podstaw, co wiąże się z wysokimi kosztami, zwłaszcza w przypadku elementu, jakim są procesory, dlatego też wiele osób rozważa zakup procesora używanego. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania i czy warto inwestować w używane jednostki?

Procesory – wieczna pogoń za innowacją

Chociaż wiele osób kupuje procesory używane, wielu użytkowników zdecydowanie ich unika, co wiąże się z faktem, że podzespoły te szybko się starzeją. Kolejne ich generacje wyposażone są w nowe technologie i rozmaite ulepszenia.

Nie tylko mowa tu o większej mocy, lecz także o większej energooszczędności, mniejsze ilości emitowanego ciepła czy rozwiązaniach, których na pierwszy rzut oka zupełnie nie widać, gdyż dotyczą one tych elementów procesora, których zwykły użytkownik nigdy nie pojmie, takich jak oprogramowaniu procesora, które bezpośrednio wpływa na stabilność, wydajność i bezpieczeństwo pracy, a także na odporność na zewnętrzne ataki.

Dla osób, które nie mogą sobie jednak pozwolić na zakup nowej jednostki, procesory używane są często jedynym sensownym wyborem, a w przypadku, gdy taki używany procesor jest o kilka generacji nowszy od aktualnie używanego, postęp i poziom bezpieczeństwa i tak się zwiększają.

Wydajność w nowoczesnych aplikacjach i grach

Procesory dość szybko przestają być wystarczające dla wielu zastosowań, takich jak gry komputerowe, czy nawet obsługa bardziej wymagających programów multimedialnych, specjalistycznych i graficznych.

Nowe generacje procesorów też skonstruowane są w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać możliwości najnowszego oprogramowania, którego funkcjonalność i wydajność może być ograniczona przy kupnie używanej jednostki.

Warto jest więc przede wszystkim uwzględnić typowe zadania, które wykonuje się na komputerze na co dzień i na tej podstawie ocenić, czy pod uwagę brać tylko procesor nowy, czy jednak używany będzie w pełni wystarczający, jednak posiadając budżet, nie warto jest oszczędzać na tym podzespole i lepiej kupić najnowszą generację, która chociaż droższa, posłuży przez długi czas i zapewni dostęp do najświeższych rozwiązań.