Jakie podstawki chłodzące wybrać?

Posted on : by : Serwisant

Wydajne komputery przenośne niestety mogą się przegrzewać po dłuższej pracy, dlatego też coraz większą popularność zyskują specjalne podstawki chłodzące. W dużej mierze to właśnie dzięki nim będzie można zapewnić cichą i bezawaryjną pracę sprzętu.

Dlaczego warto?

Nowoczesne podstawki chłodzące mogą okazać się bardzo przydatne nie tylko wtedy, gdy z laptopa korzysta się przy biurku, ale zwłaszcza wtedy, gdy z komputera przenośnego korzysta się na kanapie. W dużej mierze to właśnie wtedy zasłania się otwory wentylacyjne, co oczywiście może spowodować przegrzewanie się poszczególnych podzespołów. Dużym atutem podstawek chłodzących jest także to, że umożliwiają one nie tylko chłodzenie komputera, ale również pozwalają wygodnie ułożyć sprzęt. Niektóre modele można ułożyć w kształt stolika, dzięki czemu na laptopie pracować będzie można także na łóżku.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybierając podstawki chłodzące (https://www.sferis.pl/podstawki-chlodzace-4159) w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ich rozmiar. Producenci oferują podstawki dla komputerów przenośnych w różnych wersjach rozmiarowych. Godne polecenia są przede wszystkim podstawki, które umożliwiają nachylenie laptopa. Tego typu rozwiązanie znacząco ułatwia pracę. Kolejnym przydatnym dodatkiem może okazać się także specjalne podkładka antypoślizgowa, dzięki której nie ma problemu z poruszaniem się laptopa na podkładce. Nowoczesne podkładki chłodzące zazwyczaj wyposażone są w aktywne chłodzenie. Mowa tutaj oczywiście o zwykłych wentylatorach, które chłodzą komputer. Z praktycznego punktu widzenia lepszym wyborem są podkładki z jednym dużym wentylatorem, niż modele z czterema mniejszymi wentylatorami. Podkładki z jednym wentylatorem generują mniej hałasu, dzięki czemu znacząco poprawia się komfort pracy na laptopie. Większość producentów podaje głośność zamontowanych wentylatorów w decybelach, dzięki czemu można szybko porównać dostępne na rynku urządzenia.

Zasilanie wentylatorów

Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest zasilanie wentylatorów. W większości modelach zasilanie wentylatorów odbywa się oczywiście poprzez port USB. Godne polecenia są podstawki w których można dowolnie regulować prędkość obrotową wentylatorów.