Komputery stacjonarne

Co trzeba zrobić, aby zostać informatykiem śledczym?

Posted on : by : Serwisant

Pracowanie na stanowisku związanym z IT wiąże się z możliwością zarabiania niemałych pieniędzy, posiadania stabilnego zatrudnienia. Nie jest jednak łatwo stać się specjalistą, ponieważ na zdobyciu konkretnej wiedzy i wykształcenia się nie kończy. Zajmowanie się bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni to konieczność posiadania konkretnych umiejętności, predyspozycji i ciągłego doszkalania się. Jedną ze specjalizacji w bezpieczeństwie IT jest informatyka śledcza.

Praca w Computer forensic nie dla każdego?

Mogłoby się wydawać, że każdy informatyk może stać się specjalistą do spraw bezpieczeństwa eIT, ale niekoniecznie. Informatyka śledcza rządzi się swoimi prawami, stawia konkretne wymagania, wiąże się z wielorakimi regulacjami. Nie wystarczy tutaj wyłącznie wiedza informatyczna, ale też znajomość prawa i cyberbezpieczeństwa (przeczytaj artykuł pt: „Kradzież tożsamości – Jak można wykorzystać nasze dania z sieci„). Nic więc dziwnego, że brakuje specjalistów i warto wykorzystać tę niszę. Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na osoby, które będą w stanie należycie wypełnić zadania z zakresu informatyki śledczej. Przeglądając dostępne oferty pracy na stanowiskach IT, można coraz częściej zobaczyć, że jeden z wymogów stanowi właśnie Computer forensic. Jeśli możemy pochwalić się umiejętnością analitycznego myślenia, spostrzegawczością, logiką, z pewnością uda nam się odnaleźć na stanowisku eksperta z zakresu analityki śledczej. Łatwo będzie osobom na co dzień zajmującym się analizowaniem bezpieczeństwa. Wystarczy, że podszkolimy się, poszerzymy wiedzę, aby móc wspiąć się na następny szczebel swojej kariery.

Droga do stania się informatykiem śledczym

Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie ma mowy o byciu informatykiem śledczym, ale można sobie to zadanie mocno ułatwić, zapisując się na kurs informatyki śledczej, prowadzony przez doświadczonych specjalistów. Kursanci otrzymują wszystkie niezbędne materiały, a wiedzą i doświadczeniem dzielą się z nimi praktycy. Takie kursy są wieloetapowe, z rożnymi poziomami zaawansowania. Pozwalają na wzbogacenie swojej osoby o cenną teorię i praktykę. Kolejną ścieżką kariery po ukończeniu całego kursu infoformatyki śledczej będzie przystąpienie do egzaminu. Jeśli uda nam się go zdać, uzyskamy renomowany tytuł certyfikowanego informatyka śledczego, co otwiera przed nami szereg nowych możliwości zawodowych. Z takimi umiejętnościami każdy może liczyć na otrzymanie dobrze płatnego stanowiska pracy. Istnieje też inna, zdecydowanie trudniejsza i żmudniejsza metoda, a mianowicie samodzielne zdobywanie kompetencji. Zajmuje to jednak wiele lat, pochłania też sporo środków finansowych. Co więcej, nie mamy nigdy pewności co do skuteczności tej metody.